JELENTKEZÉSI ÚTMUTATÓ IPMA A SZINT: OKLEVELES PROJEKTIGAZGATÓ

 

 

KÖVETKEZŐ VIZSGA JELENTKEZÉSI HATÁRIDEJE:

Lásd a Vizsgaidőpontok, jelentkezés menüpontban

jelentkezem >>

 

 

 

JELENTKEZÉSI ÚTMUTATÓ 

IPMA® A szint 

Minősített Projektigazgató,
Minősített Programigazgató,
Minősített Portfolió Igazgató

készült:  
az IPMA® Individual Competence Baseline, (IPMA® ICB) version 4.0 és 
az IPMA® International Certfication Regulations (IPMA® ICR) version 4.0, elvárásai alapján, 
az ISO/IEC 17024:2012 személyi tanúsításra vonatkozó szabványának megfelelően. 

érvényes: 2019.07.01-től visszavonásig. A korábbi Jelentkezési útmutató IPMA® A szintre 2019. 06. 30-tól érvényét veszti. 

Jelentkezési feltételek (Projektigazgató domén): 
(IPMA® ICR 4.0  - 8.3.3) 

  • Legalább 5 éves igazolt projektvezetői tapasztalat nagyon komplex projektek menedzsmentje területén, az utóbbi 12 év vonatkozásában. 
  • Amelyből legalább 3 évet stratégiai szintű vezetői (leader) funkcióban szerzett a jelentkező, nagyon komplex projektek vezetésében. 

A 12 év nem kiterjeszthető. 

A jelentkezéshez nem kötelező az IPMA® Magyarországi tagszervezetének (Fővállalkozók Országos Szövetsége) egyéni vagy intézményi tagjának lenni.

Elvárt alapkompetenciák (Projektigazgató domén): 

A jelentkező képes legyen stratégiai szintű, nagyon komplex projektek menedzselésére, illetve képes legyen olyan, nagyon komplex projekt vezetésére, mely az állandó szervezetre stratégiai jelentőségű hatással van: 

  • Egy nagyon komplex projektben felelős legyen annak összes projektmenedzsment vetületéért, és az összes projektmenedzsment kompetencia elemért, 
  • Stratégiai szintű menedzsment szerepet töltsön be egy nagy projekt vezetői csapatában, vezesse és irányítsa az al-projekt vezetőket, 
  • Képes legyen a megfelelő projektmenedzsment folyamatok, módszerek, technikák és eszközök használatára. 

Jelentkezési feltételek (Programigazgató domén): 
(IPMA® ICR 4.0  - 8.3.3) 

  • Legalább 5 éves igazolt programvezetői tapasztalat nagyon komplex programok menedzsmentje területén, stratégiai szintű vezetői (leader) funkcióban, az utóbbi 12 év vonatkozásában.
  • VAGY legalább 4 éves igazolt programvezetői tapasztalat nagyon komplex programok menedzsmentje területén, vezetői (leader) funkcióban, ÉS legalább 3 éves igazolt projektvezetői tapasztalat nagyon komplex projektek menedzsmentje területén, stratégiai szintű vezetői (leader) funkcióban az utóbbi 12 év vonatkozásában. 

A 12 év nem kiterjeszthető. 

A jelentkezéshez nem kötelező az IPMA® Magyarországi tagszervezetének (Fővállalkozók Országos Szövetsége) egyéni vagy intézményi tagjának lenni.

Elvárt alapkompetenciák (Programigazgató domén): 

A jelentkező képes legyen stratégiai szintű, nagyon komplex programok menedzselésére, illetve képes legyen olyan, nagyon komplex program vezetésére, mely az állandó szervezetre stratégiai jelentőségű hatással van: 

  • Egy nagyon komplex programban felelős legyen annak összes programmenedzsment vetületéért, és az összes programmenedzsment kompetencia elemért, 
  • Stratégiai szintű menedzsment szerepet töltsön be egy nagy program vezetői csapatában, vezesse és irányítsa az al-projekt és program vezetőket, 
  • Képes legyen a megfelelő program- és projektmenedzsment folyamatok, módszerek, technikák és eszközök használatára. 

Jelentkezési feltételek (Portfolió igazgató domén): 
(IPMA® ICR 4.0  - 8.3.3) 

  • Legalább 5 éves igazolt portfolió vezetői tapasztalat nagyon komplex portfoliók menedzsmentje területén, stratégiai szintű vezetői (leader) funkcióban, az utóbbi 12 év vonatkozásában.
  • VAGY legalább 4 éves igazolt portfolió vezetői tapasztalat nagyon komplex portfoliók menedzsmentje területén, vezetői (leader) funkcióban, ÉS legalább 3 éves igazolt projekt- vagy programvezetői tapasztalat nagyon komplex projektek, programok menedzsmentje területén, stratégiai szintű vezetői (leader) funkcióban az utóbbi 12 év vonatkozásában. 

A 12 év nem kiterjeszthető. 

A jelentkezéshez nem kötelező az IPMA® Magyarországi tagszervezetének (Fővállalkozók Országos Szövetsége) egyéni vagy intézményi tagjának lenni.

Elvárt alapkompetenciák (Portfolió igazgató domén): 

A jelentkező képes legyen nagyon komplex portfoliók menedzselésére, illetve képes legyen olyan, nagyon komplex portfolió vezetésére, mely az állandó szervezetre stratégiai jelentőségű hatással van:

  • Egy nagyon komplex portfolióban felelős legyen annak összes portfolió menedzsment vetületéért, és az összes portfolió menedzsment kompetencia elemért, 
  • Stratégiai szintű menedzsment szerepet töltsön be egy nagy portfolió vezetői csapatában, vezesse és irányítsa az al-projekt- és program vezetőket, 
  • Képes legyen a megfelelő projekt-, program- és portfolió menedzsment folyamatok, módszerek, technikák és eszközök használatára. 

A minősítés folyamatának áttekintése IPMA® A szinten: 
(IPMA® ICR 4.0  - 3. szakasz) 

szakaszok 

lépések 

1. Jelentkezés 

A jelentkezéshez kapcsolódó bővebb információ alább,  az IPMA® A szint minősítéséhez kapcsolódó kiegészítő útmutatások fejezetben található 

Jelentkezési dokumentáció beadása az alábbi tartalommal. 

  • jelentkezési lap, részeként a referencia személyek listája, Etikai Kódex elfogadása, nyilatkozatok,
  • önéletrajz,  
  • teljes körű önértékelés

2. Projekt referenciák összefoglalója 
(Executive Summary Report - ESR) elkészítése  

Az ESR elkészítése a jelentkezési dokumentáció része 

Az ESR-hez kapcsolódó bővebb információ alább, az IPMA® A szint minősítéséhez kapcsolódó kiegészítő útmutatások fejezetben található 

A vizsgázó írásban az ESR-en (terjedelme max. 15 oldal 11-es betűmérettel, valamint max. 10 oldal mellékletek) keresztül mutatja be az alábbiakat: 

  • szervezet (a vállalat adatai, az iparágazat és a projekt típusa, a szervezet és üzleti egység fő célkitűzései, amelyben a jelentkező dolgozik); 
  • egyoldalas összefoglaló minden egyes projektre, a hozzájuk kapcsolódó időbeli ütemezéssel és fázisokkal és erőforrásokkal; 
  • a jelentkező szerepe (szervezeti felépítés, megjelölve a betöltött pozíciót, felelősségi területet, a jelentkező által használt projektmenedzsment eljárások áttekintése, kapcsolata a belső és külső érdekelt felekkel)  
  • az egyes projektek, vezetésének leírása és az IPMA® A szintnek megfelelő komplexitási kritériumok teljesítésének módja.  

Megjegyzés: ezeket a részleteket a jelöltnek a Részletes projektjelentés alapjául kell használnia. 

3. A jelentkezés értékelése és döntés a továbblépésről 

A két kijelölt vizsgabiztos értékeli a beadott dokumentumokat, és javaslatot tesz a Vizsgaközpont felé, hogy a jelentkezés alapján a vizsgafolyamat folytatható (megfelelt) vagy nem folytatható (nem felelt meg). A Vizsgaközpont a javaslatok alapján dönt a továbblépésről, és erről írásban értesíti a jelentkezőt. Amennyiben a döntés az, hogy a vizsgafolyamat nem folytatható, ezt a Vizsgaközpont az értesítésben megindokolja. 

4. Részletes projektjelentés 

A vizsgázó Részletes projektjelentést nyújt be egy vagy több projektjéről, mely(ek)et a vizsgázó az ESR dokumentumban bemutatott, és a Részletes projektjelentésben beazonosított.  

A jelentés bemutatja, hogy a vizsgázó vezetői szerepben hogyan alkalmazza a kompetenciaelemeket (CE) a minősítési szintnek megfelelően. Az egyes kompetenciaelemek bemutatásakor az adott CE összes kulcskompetencia indikátorára (KCI) kell bizonyítékot bemutatni. 

Terjedelmi korlát: 

11-es betűméret mellett legfeljebb 25 oldal törzsszöveg, és legfeljebb 15 oldal melléklet. 

Kötelező tartalom: 

  • Háttér: a jelölt részletesen leírja a projektet, (maximum 3 oldal/projekt ábrákkal együtt) 
    (szerepe a projektben, a kulcsfontosságú érdekelt felek, a hatókör és a kulcsfontosságú célok, a projektszervezet és a kapcsolódó források tekintetében, amelyekért a jelölt felelős. 
  • Projektkezelési kihívások: A pályázó áttekintést ad a menedzsment kihívásairól a projekthez kapcsolódóan a CE-hez és annak KCI-ihez kapcsolódó szint tekintetében. Ennek részeként a jelentésnek foglalkoznia kell a jelölt tapasztalataival:  
  • a menedzsment és vezetői kihívások;  
  • hogyan kezelte ezekre és milyen eredményeket ért el; és  
  • összefoglalóan a tanulságok levonása. 

A Részletes projektjelentésnek kompetencia területenként az alábbi számú kompetenciaelemre kell kitérnie: 

Környezet (Perspective) :  4 CE az 5-ből
Ember (People) :  8 CE a 10-ből
Gyakorlat (Practice) :  10 CE a 13-ból
Összesen : 22 CE a 28-ból
  •   Nyilatkozatok: 

Terjedelme: kb. 1 oldal, amely nem számít bele a Részletes projektjelentés terjedelemébe. 

Funkciója: a Részletes projektjelentés kapcsán különböző jognyilatkozatok rögzítése. 

Kötelező tartalma: 

  • Nyilatkozat arról, hogy a bemutatott projektet a jelentés készítője - aki egyben a vizsgázó - saját maga vezette. 
  • Nyilatkozat arról, hogy a beadott Részletes projektjelentést a vizsgázó teljes egészében maga készítette, teljes egészében és kizárólagosan tulajdonosa szerzői jogoknak. 
  • Nyilatkozat arról, hogy a beadott Részletes projektjelentésben bemutatott projektre vonatkozóan a vizsgázó jogosult az abban bemutatott információk és dokumentumok vizsgafolyamat keretében a Vizsgaközponttal való megosztására. (A Vizsgaközpont titoktartási kötelezettségét lsd. jelen útmutató utolsó fejezetében).  
  • Nyilatkozat arról, hogy a beadott Részletes projektjelentésre vonatkozóan a vizsgázó maga is korlátlan ideig titoktartási kötelezettséget vállal, azt a Vizsgaközponton kívüli harmadik féllel nem osztja meg, különösen nem adja át mintaként, forrásanyagként más vizsgázóknak. Ennek megsértése a sikeres minősítés azonnali visszavonását vonja maga után. 

A két vizsgabiztos kompetencia-elemenként értékeli a Részletes projektjelentést. A forduló sikeres teljesítésének minimumkövetelménye a 22 kompetenciaelemből 17-re megfelelt minősítés (77%). 

 5. A részletes projektjelentés értékelése és döntés a továbblépésről

A két vizsgabiztos értékeli a Részletes projektjelentésben nyújtott teljesítményt, és javaslatot tesz a Vizsgaközpont felé, hogy a jelentkezés alapján a vizsgafolyamat folytatható (megfelelt) vagy nem folytatható (nem felelt meg). A Vizsgaközpont a javaslatok alapján dönt a továbblépésről, és erről írásban értesíti a jelentkezőt. Amennyiben a döntés az, hogy a vizsgafolyamat nem folytatható, ezt a Vizsgaközpont az értesítésben megindokolja. 

6. Kiterjesztett személyes interjú 

A vizsgázó egy 2 órás személyes interjú keretében mutatja be kompetenciáit. Az interjú során a vizsgabiztosok az általuk kiválasztott 6 kompetenciaelemmel kapcsolatban tesznek fel kérdéseket, illetve a korábbi fordulók értékelései alapján, kétség esetén további kompetenciaelemekkel, azok kulcskompetencia indikátoraival kapcsolatban is kérdezhetnek. 

7. Értékelés és döntés a minősítésről 

A két kijelölt vizsgabiztos összegzi értékeléseit, és írásos javaslatot tesz a Vizsgaközpont felé. A Vizsgaközpont dönt a javaslatokról. Az értékelések lezárását követő kb. 3-ik héten a Vizsgaközpont kiértesíti a vizsgázót. A vizsgázó kitölti a weben a "Vizsgaközpont értékelése" kérdőívet. Sikeres minősítés esetén a Vizsgaközpont magyar és angol nyelvű oklevelet állít ki és ad át. 

A részletes teendőket és a feltöltendő dokumentumokat illetően a Vizsgaközpont e-mail-ben ad tájékoztatást. 

 

Az IPMA® A szint minősítéséhez kapcsolódó kiegészítő útmutatások: 
(IPMA® ICR 4.0 3.2) 

 

A jelentkezéshez szükséges dokumentáció 

Jelentkezési lap 

A jelentkezési lapnak tartalmaznia kell a szükséges személyes adatokat.  

A jelentkezőnek nyilatkoznia kell, hogy  

  • megismerte és elfogadja a rá váró minősítési folyamatot, 
  • megismerte és elfogadja a Vizsgaközpont panaszkezelési szabályzatát, 
  • megismerte és elfogadja a Vizsgaközpont számlázási és fizetési határidőit és kondícióit, 
  • hajlandó a minősítés során a minősítéshez szükséges portfólió/program/projekt információt szolgáltatni, beleértve az esetlegesen nem projektmenedzsmenttel töltött időszakokat is, 
  • hajlandó a vizsgadíjat (a kiállított számla ellenében) megfizetni, 
  • magára nézve elfogadja az Etikai Kódexet, 
  • hozzájárul vagy nem járul hozzá sikeres minősítése esetén nevének, oklevél számának és lejárati dátumának publikálásához az IPMA® web-adatbázisában. 
  • hozzájárul ahhoz, hogy a vizsgafolyamata során keletkezett dokumentumokat az IPMA® számára audit célokra, betekintésre rendelkezésre bocsátja. 

A jelentkezési folyamat lépései és részletei a jelentkezési web-oldalon találhatók. 

Önéletrajz 

Az önéletrajznak tartalmaznia kell a jelentkező felsőoktatásban nyert végzettségeit, egyéb oktatásokon és képzéseken nyert végzettségeit, szakmai képesítéseit és szakmai karrierjének részleteit. Tartalmaznia kell továbbá, hogy  

  • milyen projekt-, program- vagy portfolió menedzsment vonatkozású szerepet, beosztást töltött be, 
  • milyen projektmenedzsment képzésen, vagy a projektmenedzsment tárgyához tartozó képzésen vett részt,  
  • milyen projektmenedzsment irodalmat tanulmányozott,  
  • milyen projektmenedzsment képzéseket/oktatásokat tartott,  
  • milyen projektmenedzsment körébe tartozó publikációi vannak, 
  • milyen projektmenedzsment vonatkozású minősítéssel rendelkezik,  
  • tagja-e valamilyen PM szakmai szervezetnek, 

Referencia személyek listája  

A listának tartalmaznia kell legalább 1 személyt, aki a megrendelői oldal képviselője és legalább 1 személyt, aki a projekt team tagja volt. Az adatok közt a referencia személy szervezetének, beosztásának, valamint telefonszámának és e-mail címének egyaránt szerepelnie kell.  

A kijelölt vizsgabiztosok annyi referencia személyt keresnek meg, amennyit szükségesnek látnak a vizsgázó jelentkezési feltételeinek és kompetenciáinak értékeléséhez. A referencia személyt a vizsgázónak érdemes előre tájékoztatnia arról, hogy Vizsgaközpontunk várhatóan felkeresi. 

Önértékelés 

Az önértékelés során a saját tudását és tapasztalatát kell értékelnie minden, az IPMA® ICB4.0 kompetencia rendszerben található elemet illetően, kulcskompetencia-indikátoronként a jelentkezési dokumentációban található excel táblában.  

Kibővített projekt lista (ESR) és Komplexitási értékelés 

A jelöltnek legfeljebb 15 oldalas Kibővített projekt listát kell benyújtania annak bizonyítására, hogy a jelentkezési szintnek megfelelő tapasztalattal rendelkezik. 

A Projekt referenciák összefoglalójában a jelöltnek be kell mutatnia, hogy milyen projektekben vett részt, és hogy ezek alapján megfelel a jelentkezési feltételeknek. A listában felsorolt minden egyes projektet itt kell azonosítani (az űrlap 4. szakasza során: #1, #2, stb.), és a dokumentum mellékleteként benyújtandó komplexitási értékelésben (külön excel táblázat) erre az azonosítóra kell hivatkozni. 

A Projekt referenciák összefoglalója (ESR) űrlapjának útmutatója 

Űrlap szakasza  

Bizonyítékok  

1. Munkáltató szervezetének leírása  

Az e szakaszból származó bizonyítékok azonosítják a pályázó szervezetét, szervezetméretét és iparágát. Ez a szakasz csak leíró jellegű és kontextust biztosít a vizsgabiztosok számára. 

2. A jelölt szerepe a szervezetben  

A jelölt válaszai ebben a szakaszban bizonyítják szerepét a munkáltató szervezetében és áttekintést nyújtanak a Részletes projektjelentésében bemutatandó projektről / programról / portfólióról. Ez a szakasz csak leíró jellegű és kontextust biztosít a vizsgabiztosok számára.  

3. Projektek, programok portfóliók összefoglalása  

Ebben a részben a jelölt válaszai együttesen biztosítják a jelöltnek a projektek / programok és / vagy portfóliók vezetésében szerzett teljes tapasztalatát. Ez a táblázat az egyes projektekre / programokra / portfóliókra vonatkozó, a pályázó által (külön excel fájlban) elvégzett komplexitási értékelés eredményeit is rögzíti.  

4. A projektek/programok/portfóliók részletes összefoglalása 

Ez a táblázat áttekintést nyújt az egyes projektekről / programokról / portfóliókról. Különös figyelmet kell fordítani az Ön munkaterhelésére (Menedzsment tevékenység rovat), a teljes költségvetésre és az érdekelt felekre annak bizonyítására, hogy a Részletes projektjelentésben javasolt projekt / program / portfólió a jelentkezett szintnek megfelelő legyen. 

 

Az IPMA® A szint értékelése: 
(IPMA® ICR 4 2.6.5) 

A vizsgázók minősítésekor a vizsgabiztosok az egyes kompetenciaelemekre adott értékeléseket egyenlő súlyozással veszik figyelembe. 

A vizsgabiztosok a vizsga egyes elemeit, azaz az elméleti vizsga, Részletes projektjelentés és kibővített interjú során nyert értékeléseket kompetenciaelemenként összegzik, majd a vezető vizsgabiztos javaslatot ad a Vizsgaközpontnak a döntésre. A megfelelt/nem felelt meg döntést a Vizsgaközpont vezetője hozza meg, és erről írásban értesíti a jelöltet. 

A jelölt teljesíti az IPMA® A szintet, amennyiben a vizsgabiztosok szerint a jelölt az IPMA® ICB 4.0-ban meghatározott 28 kompetenciaelem legalább 80%-ára, azaz 23 kompetenciaelemre megfelelő teljesítményt nyújtott, nagyon komplex projektmenedzsment környezetben. 

Visszalépés a minősítési folyamatból: 

A vizsgadíj teljes összegének kifizetése esetén a minősítési folyamatban nincs lehetőség visszalépésre. Aki mégis amellett dönt, hogy nem kívánja folytatni a vizsgát, vagy kizárásra kerül szabálytalanság miatt, vagy elmulasztja a megadott határidő bármelyikét, illetve sikertelenül vesz részt a minősítésen, elveszti a befizetett vizsgadíjat, amelynek visszafizetésre nincs mód. 

Amennyiben a Vizsgaközpont lehetővé teszi a vizsgadíj vizsgalépésenkénti kifizetését, a vizsgát ilyen formában is lehet teljesíteni, ez esetben azonban két vizsgaesemény között legfeljebb 2 hónap telhet el. 

Sikertelen minősítés ismétlése: 

Sikertelen vizsga részbeni ismétlése (pótvizsga): 

A sikertelen vizsgát követően pótvizsgára csak az adott szint írásbeli részvizsgájára (Részletes projektjelentés) vonatkozóan van lehetőség.  Pótvizsgára a sikertelen vizsgáról és a pótvizsga lehetőségéről tájékoztató e-mail értesítés megküldését követő 30 napig lehet jelentkezni. 

A pótvizsga részletei a "Pótvizsgák eljárásrendje" alatt találhatók meg az ipmacert.hu honlapon. 

Sikertelen vizsga teljes körű ismétlése: 

A sikertelen minősítés teljes körű ismétlésére legkorábban a sikertelen minősítésről szóló értesítést követő 6 hónap eltelte után kerülhet sor. Az ismételt minősítés esetén a jelentkezőnek a teljes vizsgadíj befizetése mellett újra kell kezdenie a minősítési folyamatot. 

A minősítés érvényessége IPMA® A szinten: 
(IPMA® ICR 4.0 - 3.2.25) 

A sikeres minősítés esetén a Vizsgaközpont névre szóló okleveleket állít ki magyar és angol nyelven, amelyek a kiállítást követő 5 évig érvényesek. Az érvényes minősítéssel rendelkezők nevét, az oklevél sorszámát és annak érvényesség lejárati dátumát a Vizsgaközpont a sikeres vizsgázó jelentkezési lapon megtett írásos engedélyével az IPMA® CIS adatbázisába feltölti. A minősítetteket név szerint a www.ipma.world oldalon lehet lekérdezni. 

A minősítés felfüggesztése vagy visszavonása: 

Kiadott minősítéssel szemben benyújtott panaszbejelentés esetén a Vizsgaközpont megvizsgálja a bejelentésben foglalt indokokat, és az érvényes minősítést határozott időre felfüggesztheti, a határozatában megadott feltételek teljesüléséig felfüggesztheti vagy véglegesen visszavonhatja. Az eljárás a Minősítés visszavonásának vagy felfüggesztésének eljárásrendje szerint zajlik le. A döntéssel szemben a Minősített fellebbezést nyújthat be.

A Vizsgaközpont titoktartása: 

A Vizsgaközpont szigorúan bizalmasan kezeli a kérelmező által benyújtott összes papír alapú és elektronikus adatot és dokumentumot. A teljes dokumentáció kizárólag a Vizsgaközpont munkatársai, az érintett vizsgabiztosok és döntéshozók, valamint panaszos esetekben a Panaszbizottság számára elérhetőek.  

A minősítéshez használt IPMA® Kompetencia Rendszer (IPMA® ICB 4.0): 

A minősítéshez használt IPMA® Kompetencia Rendszer (IPMA® ICB 4.0) a következő területeket öleli fel: 

1 Projektmenedzsment gyakorlata (Practice) kompetencia terület (13 elem) 
2 Projektmenedzsment személyes jellemzői (People) kompetencia terület (10 elem) 
3 Projektmenedzsment környezete (Perspective) kompetencia terület (5 elem) 

A kompetencia rendszer a http://ipmacert.hu honlapunkról letölthető. 

Javasolt irodalom a minősítéshez: 

Mind a négy IPMA® szintre vonatkozóan ugyanaz a javasolt irodalom áll rendelkezésre, amely a http://ipmacert.hu honlap   "Felkészüléshez" menüpontja alatt található. 

Kérdéseivel forduljon az Ez az e-mail cím a spamrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.">iroda@ipmacert.hu címen munkatársunkhoz! 

 

Go to top